На 180 км. от София и 50 км от Пловдив, сгушено в прегръдките на Родопа, непосредствено под Белинташ, в близост до Кръстов и Сини връх, вилно селище “Сабазий” предлага на своите гости пълно усамотение и наслада от неподправената среща с планината.
Съставено от четири къщи изградени в традиционен родопски стил, разполага с 15 напълно самостоятелни стаи, механа, външен бар, летен ресторант, параклис и невероятна панорама към Римския билен път от Августа Траяна до Беломорието.
Тук сред камък и дърво далеч от суетата на големия град ще се почувствате наистина насаме с Планината !
От 2014 г. селището е с обновен интериор. Ориентирано е към истинските любители на Планината и усамотението сред приказните Родопски била.
Уважаеми гости, държим да Ви информираме, че достъпът до “Сабазий” става единствено пеш по 300 метрова пътека от паркинга до самото селище. До паркинга на селището се стига след преминаване на 5 километров планински път.
Вярваме, че за всички гости с отношение към Планината, това е истинско предимство, като разбира се в никакъв случай не искаме да спорим с тези, за които достъпът пеш е недостатък.
Родопи планина
Родопа е най-обширната планина в България като заема близо една седма част от територията на страната. Общата и площ е 18 000 кв. км, от които на българска територия са 14 571 кв. км. В миналото е наричана Славееви гори.
Условно Родопа се дели на две части – Западна и Източна. Границата между тези две части се очертава от реките Каялийка и Боровица. Западната част е по-висока, като обхваща територия от 8732 кв. км.
Западна Родопа включва дяловете: Боженец, Велишко-Виденишки дял, Снежанка, Сюткя, Дъбраш, Баташка планина, Девинска планина, Чернатица между реките Въча и Чая, Перелик и Букова планина – южно от Чернатица, и Добростан, Радюва планина и Преспански дял – източно от Чая.
Източната част на планината е предимно нископланински и хълмист. Средната им надморска височина е едва 320 м. Планинските дялове в тази част на планината също са обширни, но значително по-ниски. На север от река Арда се намират ридовете Чуката и Гората, Вълчеполска котловина и Хасковска хълмиста земя, която заема голяма част от територията на дяла. На север от река Арда са и ридовете Драгойна и Мечковец. В най-южната част на Източните Родопи се намират северните склонове на високите гранични ридове Мъгленик и Гюмюрджински Снежник, където се намира връх Вейката, висок 1463 м, който е най-южнатабългарска точка и най-високият връх в българската част на Източните Родопи.
Най-висок връх в източната част на Родопите е връх Орлицата в Гърция, който е висок 1482 м. Средната надморска височина на Планината е 1098 м, а по-високи върхове са:Голям Перелик – 2191 м, Широколъшки снежник – 2188 м, Голяма Сюткя – 2186 м, Малък Перелик – 2147 м, Голям Персенк- 2091 м, Баташки снежник – 2082 м, Малка Сюткя – 2078 м, Малък Персенк – 2074 м, Преспа – 2000 м, Модър- 1992 м, Свобода – 1943 м, Беслет – 1938 м, Снежанка – 1926 м, Вейката – 1463 м, Чиляка – 1459 м, Алада – 1241 м